Yazdır
PDF

BRC - British Retail Consortium

BRC - GIDA TEKNİK STANDARDI

1998 yılında İngiliz Perakenteciler Birliği tarafından Gıda Teknik Standardı olarak yayınlanmıştır. Standart, dünya çapında gıda tedarikçileri tarafından benimsenmektedir. Standart; işletmede HACCP  sisteminin kurulumunu ve devamlılığının sağlanmasını, dokümante edilmiş ve etkin bir kalite yönetim sisteminin uygulanmasını ve fabrika çevre standartlarının, ürünlerin, proseslerin ve personelin etkin bir şekilde kontrol edilmesini şart koşmaktadır. Bu standarda uygunluğun sağlanabilmesi için gıda üreticileri altı yemek kriterini,yönetim sistemlerine adapte etmelidirler.

 

Bunlar;

. HACCP Sistem

. Kalite Yönetim Sistemi

. İşletme (fabrika) Çevre Standartları

. Ürün Kontrolü

. Proses Kontrolü

. Personel Yeterliliği ve Hijyen Eğitimi


BRC, altı başlık altında inceleyip yayınlamıştır. Firmalar belgelendirme başvurusu yaparlarken bu kategorileri inceleyip kendileri için uygun olan kategori üzerinden başvuru yapmalıdırlar.

 

. İşlenmemiş et ve balık ürünleri (Kırmızı et, beyaz et, dondurulmuş balık, soğutulmuş balık, işlenmemiş et ve balık ürünleri),

. Taze ve dondurulmuş meyve ve sebze ürünleri,

. Soğutulmuş, dondurulmuş süt ve süt ürünleri, yumurta,

. Yemeğe ya da pişirmeye hazır soğutulmuş, dondurulmuş, pişirilmiş et ve balık ürünleri,

. Çevre koşullarına dayanıklı, ısı korumalı, hermetik konserve  gıda ürünleri,

. Çevre koşullarına dayanıklı diğer gıda ürünleri (içecekler, unlu mamuller, kurutulmuş gıdalar, şekerlemeler ve kahvaltı tahılları, sıvı ve katı yağlar, gıda katkı maddeleri)